Малкия птичар с големи възможности

Малкия птичар с големи възможности

 

Това можехме да прочетем още преди години в ловните списания. Става въпрос за епаньол бретона, бретонският птичар, който до скоро не бе толкова познат, но все по-често се заговори за него в ловните среди.

Бретонският птичар произлиза от Франция и при това от сърцето на Бретан. Още през средновековието и по-късно през вековете е имало богати изложения на картини с малки кучета, които по цвят, държание и движения са имали голяма прилика с днешните бретони. Още тогава са ги използвали за лов и особено за лов със соколи.

В началото на 19-ти век произлизат и епаньол бретоните от множество малки регионален тип кучета, които са кръстосвани с английски шпаньоли и кучета от типа на сетерите. През 1907 г. във Франция излиза и първият собствен стандарт на породата. Междувременно бретоните се превръщат в едни от най-водените на лов кучета, погледнато в световен мащаб. В неговата Родина той е ловното куче номер 1.

Когато стане дума за името „épagneul“, то много от кинолозите са на различни мнения. Някои казват, че тук става дума за една деформация на френската дума „espagnol“ („испански“). Това би потвърдило тезата, че всички „Epagneul“-раси първоначално произлизат от Испания. Други твърдят, че името идва от старофренската дума „s´espanir“ или „s´espagnir“, което означава „слагам да легне“. Тази теза също е приемлива като се има предвид, че животните през Средновековието са прикляквали в тревата по време на лов, докато пернатият дивеч се приближи.
Характер, държание:

Бретоните са изключително схватливи и лесни за обучение кучета, в които е скрита много сила. Подходящи са не само за лов, но и за домашни любимци, като трябва да се знае, че са много подвижни, енергични и весели кучета, обичащи движението и разнообразието. Приятелски настроени са и винаги се стараят да изпълнят най-точно подадените им команди.

Тези кучета са многостранни. Работят отлично на открито и във вода, гмуркат се смело, въпреки че не могат дълго да плуват. Апортират дивеча с голямо чувство за дълг пред своя стопанин. Това куче носи всички ловни тактики в кръвта си!

Бретоните принадлежат към най-бързите птичари, но са по-бавни от например сетерите и движенията му са по-внезапни и неочаквани. Има чудесната способност да „взема решения”, интелигентен е и често предвижда опитите на дивеча за бягство. Когато са изморени бретоните „стискат зъби” и продължават напред в търсенето.

Епаньол бретоните принадлежат към групата на шпаньолите и като такива притежават типичната за тази раса черта – известна твърдоглавост, която им „помага” да не обръщат внимание понякога на някои команди. Навън често влизат в ролята на „смешник”, а в къщи са чувствителни и деликатни. При тези кучета можете да постигнете много повече с поощрения и награди, отколкото по строгия начин и с наказания.

 Използване на текста, или части от текста на публикацията без разрешение от УС на КЕБ е нарушение на „ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА“!