Дефиниция на шампионските титли

Дефиниция на шампионските титли


Следва списък от съкращения, отнасящи се до шампионските титли, които се записват във френските родословия:
CACS – Шампионат на стандарта (състезание за красота)
RCACS – резерва (второ място)
CACIB – Интернационален шампионат по красота
RCACIB – резерва (второ място)
CACT – Работен шампионат (Travail = полево изпитание)
RCACT – резерва (второ място)
CACIT – Интернационален шампионат (в съревнование влизат всички спечелили вече CACT)
CHT – Шампион по работа (от изпитания)
CHIT – Интернационален шампион по работа
CHFTA или CHA – Изпитания с отстрел на дивеч (A = есенни изпитания на разселен пернат дивеч, обикновено фазани)
CHFTP или CHP – Пролетни полеви изпитания (P = printemps – пролет, на естествен (див) дивеч)
CHB или CHCS – Национален шампион по красота
CHIB – Интернационален шампион по красота

Други обозначения
TR – Trialer (Трайлер)
TAN – Natural Aptitude Test Awarded – Издържан тест за вродени качества
*********
Нужните награди за шампионатите
CHA или CHP = 4 CACT (за мъжките) или 3 CACT (за женските) при индивидуални състезания (соло, а не по двойки) при различни съдии + „Много добър“ в екстериорна изложба.
CHT = 1 CACT в индивидуално състезание с отстрел на дивеча + 1 CACT от пролетно изпитание соло + 1 CACT от изпитание с отстрел на дивеча, двойки + 1 CACT от пролетно изпитание по двойки.
CHCS = 3 CACS при различни съдии + оценка „Отличен“ на полево изпитание. Общият брой спечелени титли трябва да е в рамките на 2 години след 3-ия CACS.
CHIB = 2 CACIB в 2 страни, в рамките на най-малко 365 дни между тях, единият от които трябва да е спечелен във Франция (за френските собственици) + най-малко „Добър“ или 3-то място на полеви изпитания.
CHIT = 2 CACIT в 2 различни страни.

Френските полеви изпитания
Полевите изпитания в Европа и по-специално във Франция са доста различни от тези, които принципно се провеждат в САЩ.
Кратко обобщение на полевите изпитания във Франция:
Породите са разделени на английски породи и континентални породи.
Изпитанията се провеждат индивидуално (соло) или по двойки. Разрешеното време, през което дивечът трябва да бъде намерен, е 15 мин. На куче с качества, но без постигнат успех, може да се даде втори шанс в края на деня – остава се да тича, докато маркира или се провали, ако вече не е изморено.

На пролетните полеви изпитания се очаква кучетата да пробягат приблизително 100 ярда на всяка страна, 30 ярда пред водача – който трябва да върви с умерена походка.
На изпитанията с отстрел се очаква кучетата да пробягат приблизително 60 ярда на всяка страна, често в захарно цвекло. Като само по себе си това не е разстоянието, което се оценява, но при положение, че дивечът е оскъден, колкото по-бързо и обширно обхожда кучето, толкова по-голям шанс има то да срещне птиците. Птиците за полеви изпитания са диви сиви яребици за пролетните изпитания, диви или разселени сиви през лятото (в цвекло или стърнища), разселян фазан за полевите изпитания с отстрел.

Веднъж маркирало дивеча, кучето трябва да остане на стойка толкова дълго, докато водачът го достигне и му нареди да го вдигне или той сам го направи (и двата начина са приемливи). Дивечът трябва да бъде отстрелян. Ако птицата е отстреляна, апортирането се нарежда от съдията към водача, а той от своя страна нарежда на кучето си. Оценява се подаването на птицата от кучето в седнало положение в ръката на водача. Когато кучетата бягат в двойка, те трябва да се уважават (сработват) без намесата на техния водач.

превод: Силвия Николова

 Използване на текста, или части от текста на публикацията без разрешение от УС на КЕБ е нарушение на „ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА“!